Na początek Kostka

Damian Kostka i Mateusz Martynek zostali pierwszymi liderami Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska w sezonie 2018. Załoga w Hondzie Civic najszybciej pokonała prolog ulicami Baborowa i przed sobotnim etapem rywalizacji ma 0,8 sekundy przewagi nad Piotrem Baranem i Michałem Paciejem oraz równą sekundę nad Gregorzem Ciomborem i Marcinem Boryckim (obie załogi również w Hondach Civic).

Wiceliderzy Rajdu Baborowa po prologu – Piotr Baran i Michał Paciej (Honda Civic)

Organizowany po raz pierwszy w historii śląskiego czempionatu Rajd Baborowa rozpoczął się od piątkowego prologu, którego trasa okalała miejscowy rynek. Zawodnicy mieli do pokonania jedynie 1,65 km, jednak ciasne miejskie uliczki zdecydowanie nie należały do najłatwiejszych. Załoga Kostka/Martynek przejechała OS 1 z wynikiem 1:25,2 sekundy i zasadniczą część rywalizacji rozpocznie z przewagą niespełna sekundy nad najbliższymi rywalami. Czołowa trójka generalki, którą uzupełniają załogi Baran/Paciej oraz Ciombor/Borycki to także najlepsze trzy załogi w klasie RO2. W RO1 najszybszym okazali się Michał Kwieciński i Sebastian Dwornik, którzy plasują się na czwartym miejscu w rajdzie ze stratą 1,3 sekundy do liderów. Urzędujący mistrzowie Śląska, Gracjan Grela i Marta Momot, zajęli dziś dopiero trzynastą pozycję, jednak Honda Civic pojawiła się na starcie miejskiej próby na zbyt twardych oponach. Dodatkowo Marta zmaga się chorobą, a kaszel mocno utrudnia pilotce dyktowanie. W tej sytuacji, na tak krótkim odcinku podejmowanie nadmiernego ryzyka nie miało sensu w kontekście jutrzejszej rywalizacji.

W Pucharze Peugeota i Citroena prowadzi Łukasz Godula pilotowany przez Daniela Nowaka, a ich czas dał im nie tylko pierwsze miejsce w klasie, ale także wysoką, dziewiątą lokatę w klasyfikacji generalnej. RO Open 2WD padło łupem Marcina Babraja i Michała Majewskiego (Citroen C2), natomiast RO Open N to początkowy sukces Marcina Kowala i Sebastiana Lenkowskiego (Mitsubishi Lancer).

Dariusz Poloński i Łukasz Sitek zaprezentowali mieszkańcom Baborowa Forda Fiestę R5.

Klasa Gość 2WD padła łupem Mateusza Gołka i Jacka Spentanego (Peugeot 208 R2), Dariusz Poloński i Łukasz Sitek (Ford Fiesta R5) nie zaskoczyli natomiast w kategorii Gość 4WD i po prologu bez problemów znajdują się na pierwszym miejscu w swojej klasie.

Rajd Baborowa – klasyfikacja po OS1 (Baborów, 1,65 km)

1. Kostka/Martynek (Honda Civic) 1:25,2 s
2. Baran/Paciej (Honda Civic) + 0,8 s
3. Ciombor/Borycki (Honda Civic) +1,0 s
4. Kwieciński/Dwornik (Honda Civic) +1,3 s
5. Żarłok/Pietruszka (Honda Civic) +2,0 s
6. Sordyl Korzeniowski (Honda Civic) +2,2 s
= Kowal/Lenkowski (Mitsubishi Lancer) +2,2 s
8. Filipek/Kędzierski (Opel Astra) +2,6 s
9. Godula/Nowak (Peugeot 106 S16) +2,8 s
10. Bojanowski/Ksyt (Honda Civic) +2,9 s