13 załóg powalczy w Super KJS

1. Rajd Baborowa to nie tylko rywalizacja w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska, ale także w pierwszej rundzie Pucharu Śląska Super KJS, który przeznaczony jest dla kierowców i pilotów nieposiadających licencji sportów samochodowych. Do imprezy organizowanej przez Automobilklub Opolski w weekend 13-14 kwietnia zgłosiło się 13 załóg. Uczestnicy Super KJSu będą rywalizować na skróconych wariantach odcinków specjalnych składających się na trasę inauguracyjnej rundy RSMŚl.

Kalendarz Pucharu Śląska Super KJS liczy w sumie sześć rund. Oprócz Rajdu Baborowa, znalazły się w nim także trzy inne imprezy połączone z RSMŚl – rajdy Ziemi Bocheńskiej, Grodzki oraz Cieszyńska Barbórka. Pozostałe dwie rundy będą stanowić Super KJSy w Lublińcu i Proszowicach.

fot. Janusz Boruta

Pretendenci do zwycięstwa w Super KJS walczą o jak najlepsze czasy na tych samych odcinkach specjalnych, co uczestnicy śląskiego czempionatu, jednak w ich przypadku są one skrócone do nie więcej niż czterech kilometrów. W przypadku Rajdu Baborowa kierowcy i piloci zgłoszeni do Super KJSu nie pojawią się na piątkowym prologu, a areną ich zmagań będzie 6 sobotnich odcinków specjalnych, które utworzą trasę o łącznej długości 22,35 km.

Zawodnicy rywalizujący w Pucharze Śląska Super KJS będą podzieleni na cztery klasy – w zależności od pojemności silnika w ich samochodach.

Na liście zgłoszeń liczącej trzynaście pozycji znalazła się jedna załoga w klasie Gość – Marcin Niewitecki i Maciej Glexinger (Subaru Impreza). Oprócz tego po jednej załodze zgłoszono w klasie K4 oraz K1, dwie w K2 oraz aż osiem w najliczniejszej klasie K3. Każdy z zawodników podczas Super KJSu będzie zdobywał rajdowe doświadczenie, które w połączeniu z odpowiednią liczą startów pozwolą mu o ubieganie się o licencję RN. Taki dokument wydawany przez Polski Związek Motorowy jest przepustką do rywalizacji w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska oraz innych rajdach okręgowych na terenie całej Polski.

1. Rajd Baborowa Super KJS – lista zgłoszeń – plik PDF

Maciej Watras (fot. Jakub Rozmus)

Wypowiedzi przed 1. Rajdem Baborowa Super KJS:

Maciej Watras: – Szczerze mówiąc nie wiem czego spodziewać sie po Rajdzie Baborowa. Nie znamy tras, gdyż wcześniej nie startowaliśmy w imprezach w tym regionie. Dlatego też podczas pierwszej rundy chcemy zobaczyć, jak wypadamy na tle konkurencji oraz porównać nasze tempo z resztą zawodników. Zastanawiamy się nad wyrobieniem licencji i startowaniem w RSMŚl, więc na pewno będziemy podpatrywać też czołówkę mistrzostw.

Marcin Gluza: – Od dwóch lat jeździmy z całkiem niezłymi efektami we wszystkich imprezach typu KJS na terenie Śląska, więc nie mogliśmy ominąć Baborowa. Planujemy starty w całym cyklu Pucharu Śląska, a podczas pierwszej rundy jedziemy przede wszystkim po kolejne doświadczenia, choć nie będę ukrywał, że na pewno postaramy się powalczyć o dobry wynik.